Komunikat UNSUPPORTED_PROCESSOR po aktualizacji Windows. Jak sobie z tym poradzić?

·

Użytkownicy systemu Windows 11 stają w obliczu frustrującego problemu związanego z wadliwą aktualizacją oznaczoną jako “KB5029351”. Aktualizacja ta wywołują tzw. niebieskie ekrany śmierci (BSOD) z komunikatem “UNSUPPORTED_PROCESSOR”.

Komunikat UNSUPPORTED_PROCESSOR po aktualizacji KB5029351 dla Windows 11. Jak sobie z tym poradzić?
fot. Unsplash

Wspólny wątek: płyty główne MSI

Wydaje się, że podstawowym problemem jest niekompatybilność pomiędzy aktualizacją KB5029351 a płytami głównymi MSI z serii Intel 600 i 700 w których ostatnio zaktualizowano BIOS. W przypadku niektórych użytkowników, po aktualizacji pojawiły się nieoczekiwane i frustrujące niebieskie ekrany śmierci, które uniemożliwiają korzystanie z komputera.

BSOD i komunikat UNSUPPORTED_PROCESSOR

Objawem głównym, na który narzekają użytkownicy, jest pojawienie się niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) po instalacji wadliwej aktualizacji. Komunikat informuje o błędzie “UNSUPPORTED_PROCESSOR”, sugerując, że zainstalowany procesor nie jest wspierany. Problem ten, chociaż szczególnie widoczny na płytach głównych MSI, dotyczy także niektórych procesorów Intel 13. generacji oraz sporadycznie nawet chipów AMD w płytach MSI.

Co zrobić po zainstalowaniu aktualizacji KB5029351

[aktualizacja] Jak rozwiązać problem BSOD po aktualizacji Windows 10 i 11 na płytach głównych MSI. Jest już oficjalne rozwiązanie!

Część użytkowników, których dotknął problem zgłasza na forach internetowych, że po ponownym uruchomieniu komputera Windows automatycznie odinstalował wadliwą aktualizację.

Wadliwe aktualizacje KB5029351 w Windows 11 oraz KB5029331 w Windows 10 są opcjonalne i służą testowaniu zmian przed oficjalnym wprowadzeniem do systemu. Dla uniknięcia problemów zaleca się wstrzymanie się od ich instalacji aż do czasu, gdy Microsoft wyda stabilną i działającą poprawkę.

Cofnięcie aktualizacji KB5029351

Jeśli już wpadliśmy w pułapkę i zainstalowaliśmy wadliwą aktualizację z naszym oczom ukazał się ekran z komunikatem UNSUPPORTED_PROCESSOR, warto spróbować ponownie zainstalować poprzednią wersję BIOS-u płyty głównej. Niektórzy użytkownicy zauważyli, że to rozwiązanie pozwoliło im uniknąć problemu BSOD i odinstalowanie wadliwej aktualizacji.

Czekanie na oficjalne rozwiązanie

Wadliwa aktualizacja KB5029351 dla Windows 11 oraz KB5029331 dla Windows 10 to problem, który spędza sen z powiek użytkownikom. Microsoft jest świadomy problemu i pracuje nad poprawką. Gigant zachęca użytkowników do zgłaszania problemów za pośrednictwem aplikacji Centrum Opinii. Im więcej informacji zbierze, tym łatwiej będzie zidentyfikować źródło problemu i dostarczyć skuteczne rozwiązanie.

Gdy sytuacja się wyjaśni i Microsoft wyda stabilne poprawki, można ponownie przemyśleć aktualizowanie systemu. Warto jednak zachować ostrożność i monitorować sytuację na forach oraz oficjalnych komunikatach i oczekiwać na stabilne, oficjalne aktualizacje, które rozwiążą kłopoty.