Jak rozwiązać problem BSOD po aktualizacji Windows 10 i 11 na płytach głównych MSI

·

Posiadacze komputerów z płytą główną MSI i najnowszym procesorem Intela, których dotknął problem BSOD po aktualizacji Windows 10 lub 11 mogą odetchnąć z ulgą. Istnieje oficjalne rozwiązanie.

Jak rozwiązać problem BSOD po aktualizacji Windows 10 i 11 na płytach głównych MSI
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Unsplash

BSOD po aktualizacji Windows

W ostatnich tygodniach użytkownicy komputerów z procesorami Intela oraz płytami głównymi MSI zostali dotknięci problemem, który powodował BSOD po aktualizacji Windows z informacją o “nieobsługiwanym procesorze”. Problem ten spędzał sen z powiek wielu użytkownikom, uniemożliwiając normalne korzystanie z komputera.

Śledztwo Microsoft i MSI

W odpowiedzi na te problemy, zarówno Microsoft, jak i MSI przeprowadzili śledztwo, aby zrozumieć przyczyny tego problemu. Okazało się, że problem ten nie dotyczył tylko Windows 11 (22H2) i aktualizacji KB5029351, ale także Windows 11 (22H1) i łatki KB5029332 oraz Windows 10 (22H2) i KB5029331. Głównym winowajcą tego problemu okazała się aktualizacja BIOS-u, która dodawała wsparcie dla nadchodzących procesorów Intel Core 14. generacji. Szczególnie były to ustawienia dotyczące hybrydowej architektury Intela.

Jak rozwiązać problem BSOD po aktualizacji Windows 10 i 11 na płytach głównych MSI

Jeśli jesteś jednym z użytkowników płyt głównych MSI z chipsetem z serii Intel 600 lub 700 i borykasz się z tym problemem to mamy dobrą informację – MSI udostępniło poprawiony firmware, który go eliminuje. Oto, jak to zrobić:

  1. Wejdź na oficjalną stronę MSI: Rozpocznij od odwiedzenia oficjalnej strony internetowej MSI (https://www.msi.com/).
  2. Wybierz swój model płyty głównej: Przejrzyj listę dostępnych modeli płyt głównych MSI i wybierz swój model.
  3. Przejdź do sekcji wsparcia: Po znalezieniu swojego modelu płyty głównej, przejdź do sekcji wsparcia.
  4. Pobierz poprawiony firmware BIOS: W sekcji wsparcia znajdziesz opcję pobrania poprawionego firmware BIOS, który eliminuje problem BSOD związanego z nieobsługiwanym procesorem.
  5. Zaktualizuj BIOS: Postępuj zgodnie z instrukcjami jak flashować BIOS dostępnymi na stronie MSI, aby zaktualizować firmware BIOS na swojej płycie głównej.

Po zaktualizowaniu BIOS-u, twój komputer powinien działać bez problemów i nie powinien już pojawiać się BSOD z informacją o “nieobsługiwanym procesorze”. Pamiętaj, że aktualizacja BIOS-u jest procesem delikatnym, więc staraj się dokładnie przestrzegać instrukcji producenta i nie przerywaj procesu aktualizacji.