WordPad zniknie z Windows. Czym go zastąpić?

·

Firma Microsoft oficjalnie ogłosiła, że edytor tekstu WordPad zostanie wycofany z grona rozwijanych narzędzi. Informacja o tym, że WordPad zniknie z Windows pojawiła się na oficjalnej stronie – Learn Microsoft.

WordPad zniknie z Windows
fot. ESPECO

Program WordPad nie jest już aktualizowany i zostanie usunięty w przyszłej wersji systemu Windows. W przypadku dokumentów w formacie RTF, takich jak .doc i .rtf, zalecamy program Microsoft Word oraz Notatnik systemu Windows w przypadku dokumentów w formacie zwykłego tekstu, takich jak .txt. – poinformował Microsoft.

Warto zaznaczyć, że choć edytor zostanie usunięty, nie oznacza to, że Wordpad zniknie z Windows natychmiast. Będzie dostępny jeszcze przez pewien czas, zanim Microsoft ostatecznie usunie go z systemu Windows.

WordPad zniknie z Windows. Czym go zastąpić?

Dla użytkowników, którzy korzystali z WordPada i teraz szukają alternatyw, Microsoft sugeruje po prostu pakiet Microsoft Office. Jednakże, jeśli nie jesteś gotów płacić za oprogramowanie biurowe, istnieją darmowe alternatywy, które mogą zastąpić WordPada.

Popularnym i darmowym programem, który możesz wypróbować jako zamienniki WordPada, jest LibreOffice Writer. To część darmowego pakietu biurowego LibreOffice. Writer oferuje zaawansowane funkcje edycji tekstu, obsługuje wiele formatów dokumentów, w tym DOC i RTF, oraz działa na różnych platformach, w tym Windows.

Do edycji zwykłego tekstu nada się wbudowany Notatnik w systemie Windows. Musisz jednak pamiętać, że jest to bardzo prosty program, który nie obsługuje zaawansowanego formatowania i właściwie nie posiada, żadnych dodatkowych funkcji.

Wsparcie w migracji

Przy migracji z WordPada na inne narzędzia do edycji tekstu, może być potrzebna pomoc w instalacji, konfiguracji i dostosowaniu nowego oprogramowania. W takiej sytuacji pomocy udzieli Ci nasz informatyk online. Zdalny informatyk ESPECO zainstaluje i pomoże Ci w dostosowaniu nowego oprogramowania do Twoich indywidualnych potrzeb, rozwiąże ewentualne problemy techniczne i udzieli wsparcia merytorycznego w zakresie jego obsługi.